Sizlere bu ay  sıkça duyduğumuz ama hiç alışık olmadığımız, sanki sadece büyü ve ruh ile ilişkilendirdiğimiz, dini etkinliklerde yapıldığını düşündüğümüz tütsü yakmak konusundan bahsedeceğim.

Tütsü; yakıldığında koku çıkaran, bazen kötü kokuları bastırmak bazen ise enerji temizliği için kullanılan bir malzemedir. Tütsünün türüne göre yakıldığına ortaya çıkan koku, mekanların nazar gibi negatif enerjilerin temizlenmesinde , zihni açtığı için meditasyonda yoga, reiki gibi odak gerektiren çalışmalarda kullanılır. Aynı zamanda farklı kültürler ve farklı dinlerde ritüeller (ayin) öncesinde veya sonrasında kullanıldığı da bilinir.    

                             TÜTSÜ VE TARİHÇESİ           

Tütsülemek  olarak da bilinen adaçayı yakmak, eski bir ruhani ritüeldir. Tütsülemek, tüm gruplar tarafından uygulanmasa da, bir Kızılderili kültürel veya kabile uygulaması olarak yerleşmiştir. Bir şaman geleneğidir. Afrika ve şaman kültürün de ölenlerin ruhlarının temizlenmesi ve hastaların şifalanmasın da kullanılmıştır. Adaçayı yakmak olarak başlayan bu gelenek farklı kültürler ve farklı dinlerde bulunulan coğrafyaya göre değişik tütsü çeşitlerinin yakılmasıyla sürmüştür.

İslam tarihinde de  tütsünün önemli bir kullanım alanı bulunmaktadır.Hz. Muhammed özellikle Cuma ve bayram namazları öncesinde camileri ve ibadet alanlarını buhur tütsüsü ile tütsületerek hem varsa kötü kokuyu uzaklaştırmak hem de hoş kokulu bir ortamda ibadeti gerçekleştirmek için tütsületirdi. İslam dininde ibadet için değil de güzel kokusu için kullanılan tütsü; cenazelerden sonra, Kâbe’de sıkça kullanılırdı.

                      NAZAR VE TÜTSÜ YAKMAK 

Nazar Sözlükte bakmak, görmek ve düşünmek anlamlarına gelir.Terim olarak göz değmesi, bakma neticesi bakı¬lan şeyin etki altına alınması, bazı insanların bakışlarında bulunduğuna inanılan zararlı gücü ifade eder. Hz. Peygamber ise hadislerinde nazar konusuna açık bir biçimde değinerek onun hak olduğunu (Buhârî, Tıb, 36; Libâs, 86; Müslim, Seiâm 41; Ebû Dâvud, Tıb, 15), ondan kurtulmak için dua ve niyazla Allah’a sığınmayı tavsi¬ye etmiştir. Nazar değen bir kişinin işleri   ters gider. Yorgun hisseder. Nefes alamaz olur. Odaklanma yaşamaz. İkili ilişkileri sürekli gergindir. Nazarlardan temizlenmek için dua okunmalıdır. 

Peki ya tütsüleme nazar olayının neresinde?

Anadolu’da nazar için tütsüleme yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir.  Özellikle Üzerlik otu ve Adaçayı yakıldığında nazara iyi geliyor diye bilinmektedir. Kötülükleri, kötü kaderi, kötü ruhları ve uğursuzluğu uzaklaştırıyor diyerek bilinmektedir.  Defne yaprağı, lavanta, adaçayı, üzerlik otu nazara karşı en çok kullanılan bitki tütsüler arasındadır.

Tütsüleme yapar iken nazarı alan kainatın ilk yaratılışı olan  taşlar da kullanabilirsiniz.Taşlar dünyada ilk yaratılandır. Toprak, hava, su, ateş elementinden oluşan taşlar üzerinde gezen insanoğlunun nefis elementini de üzerinde taşır. Kainattaki her zerre biz insanoğlu için yaratılmıştır. Nazarın oluşturduğu negatif enerjiyi tütsü ile temizler iken Akik taşı ,Firuze, Ametist ,Yeşim taşlarını da kullanabilir ,evlerinizde tutabilirsiniz.

 

                 TÜTSÜ NE ZAMAN YAKILIR

Kendinizi yorgun hissettiğinizde

Huzursuz hissettiğinizde

Zihninizi boşaltmak istediğinizde

Odaklanma gerektiren anlarda

Evinizin havasını değiştirmek istediğinizde

 Yas tutmak istediğinizde

Kötü bir olayın arkasından

Kırılan bir eşya veya bir gergin bir tartışmanın sonrasında

TÜTSÜ NASIL YAKILIR?

Seramik kâse veya küllük içerisine  tütsü malzemesinin yaprakları var ise adaçayı gibi yapraklarını koyarak çakmak veya kibrit yardımı ile yakabilirsiniz. Tütsü sürekli sönüyor ve yanmıyorsa bulunduğunuz mekan da yada siz de negatif enerji ,nazar fazla demektir.  Bulunduğunuz ortamda ki negatifliğin gitmesi , temizliği ve güzel enerjilerin oluşması için haftada bir özellikle Cuma günleri tütsüleme yapabilirsiniz. 

Tütsüleme yaparken mutlaka niyet ediniz. Niyet eder iken; Yaradanım her şeyi Yaratan yaradanım senin sevgi, şifa, bereket ve koruma enerjine niyet ediyorum. Evimin negatif enerjilerden arınması için diyerek evin sokak kapısının solundan sağına doğru tütsüleme ile tüm odalarda ve özellikle mekanların köşelerin de tütsüleme yapılır. Negatif enerjiler mekanların köşelerinde tutunur. Tüm odalarda temizlik yapıldığında tekrar sokak kapısına kadar gelinir ve tüm nazar ve negatif enerjiler gitsin. Ya Fettah, ya Rezzak ya Ganiğ esması ile bereket ve ya vedüd esması ile sevgi, ya şafi esması ile şifanın ve iyi enerjilerin gelmesini seçiyor, kabul ediyor ve onaylıyorum. Oldu. Oldu. Amin. Çekildim aradan dolsun Yaradan. Deyiniz. Tütsülemeye son verilir.

                                                                                Belgin DAL 

                                                                                 05422614100

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner24