Tek işverenden ücret alanların yıllık brüt gelirleri 600 bin TL’yi aşıyorsa beyanname vereceklerdir.

7 Aralık 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun’la, tek işverenden alınan ve tutarı 2020 yılı için 600 bin lirayı geçen ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde önemli değişiklikler söz konusu. Öte yandan birden fazla işverenden alınan ücretlerin vergilendirilmesinde önemli bir değişiklik yok. Sadece tek işverenden alınan ve 600 bin lirayı geçen ücretlerin vergilendirilmesi ve beyanı ile ilgili bir takım düzeltmeler yapıldı.

Ücret geliri elde edenlerin beyanı

7194 sayılı Kanun’la tek işverenden alınan ücret tutarının 2020 yılı için 600.000 lirayı geçmesi durumunda beyanı söz konusu. Birden fazla işverenden alınan ücretler için de düzenleme yapıldı. Birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden alınan ücretlerinin toplamı, 103. maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı (2020 yılı için 49 bin lira) ve birinci işverenden alınan dahil ücret gelirleri toplamı 103. maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarın (2020 yılı için 600 bin lira) aşılmaması durumunda, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler için beyanname verilmesine gerek bulunmamaktadır.

Öte yandan, 2020 yılında elde edilen ve stopaj yoluyla vergilendirilmiş olan ücretler için aşağıdaki durumlarda beyanname verilmesi gerekeceği tabiidir.

    • Tek işverenden alınan ve toplamı 600 bin lirayı geçen ücretler için beyanname verilmesi gerekmektedir.
    • Birden fazla işverenden alınan ve birinci işverenden alınan ücretler de dâhil olmak üzere toplamılirayı aşan ücretler için beyanname verilmesi gerekmektedir.
    • Birden fazla işveren alınan, birden sonraki işverenden alınan ve toplamı 49.000 lirayı aşan ücretler için beyanname verilmesi gerekmektedir.

Birden fazla işverenden ücret alınması durumunda stopaj uygulaması nasıl olacaktır?

Bir çalışanın aynı anda iki işverenden ücret alması durumunda, her bir işveren, diğer işverenin/işverenlerin ücret ödemelerini dikkate almadan, ödediği ücret tutarına gelir vergisi tarifesinde yer alan oranı uygulaması gerekir.

Beyanname verilmesi için esas alınması gereken ücret ve tutarı

İster tek işverenden ister birden fazla işverenden alınan ücretlerin beyan edilip edilmemesi ücret tutarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Örnek; tek işverenden alınan ücret toplamı 600 bin lirayı geçiyorsa beyan edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: www.gib.gov.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner24