Metin Akpınar Proje ve Uygulama

Metin Akpınar Proje ve Uygulama kurucusu Metin Akpınar ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi

Metin Akpınar Proje ve Uygulama

Metin Akpınar Proje ve Uygulama kurucusu Metin Akpınar ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi

23 Haziran 2020 Salı 14:07
1033 Okunma
Metin Akpınar Proje ve Uygulama

Metin Akpınar Proje ve Uygulama kurucusu Metin Akpınar ile endüstriyel tasarım ve uygulamaları ve hayata geçirdiği projeler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

"Yaptığımız Her İşin Altına İmzamızı Atmaktan Çekinmiyoruz"

“Metin Akpınar Proje ve Uygulama”yı tanıyabilir miyiz ?

Metin AKPINAR tarafından kurulan "Metin Akpınar Proje ve Uygulama" öncelikle endüstriyel imalat olmak üzere inşaat sektöründe mağaza, ofis, depo, yaşam alanı gibi bir çok alanda hizmet vermekte olup, aynı zamanda profesyonel olarak projelendirme, yerinde imalat, uygulama, dekorasyon, tadilat gibi işleri uygun fiyat ve hızlı proje teslimiyle hizmet vermeyi garanti eden bir firmadır.

Firmamız yüklenici olarak dahil olduğu her projeye, birlikte çalıştığımız, bize güvenerek iş teslim eden dostlarımıza, müşterilerimize başka yerde bulamayacakları, -bunun altını çizmek isterim- başka yerde bulamayacakları uygun fiyat ve özenli işçilikle çözümler sunuyoruz.

Metin Akpınar Proje ve Uygulama olarak plan, proje, imalat, montaj, gibi uygulamaların yanında inşaat sektörüne dair her türlü düşüncenizi projelendirerek, hayallerinizi, isteklerinizi gerçekleştiriyoruz.

Yaptığımız her işin altına imzamızı atmaktan çekinmeyen bir anlayışa sahibiz. Firmamın kendi adımı taşıması da bu yüzden. Yaptığım her işin sorumluluğunu sonuna kadar aldığımı göstermek istiyorum çünkü. İşinde usta, mahir takım arkadaşları, ekibiniz olmadan bu imzayı atmaktan söz edemezsiniz tabi.

Firmamız ürün kalitesi, işçilik kalitesi ve maliyet üçgeninde yeni ve güncel uygulamaların kadar mevcut yapılarda da en iyiyi, en uyguna ilkesiyle hizmet vermeyi amaçlar.

Metin Akpınar Kimdir ?

İstanbul Şişli gibi kozmopolit, gelenek ve gelecek arasında hızlı değişen bir semtte doğdum. Biz aile olarakta Şişli’ye çok benzeriz. Anadolu ile Avrupa arasında özünü kaybetmeden, gözünü çağın imkan ve ilerlemesine dikmiş, aslen Sivaslı bir aileden geliyorum. Mimari anlayışımı sadece gördüğüm eğitime değil, birazda bu Asya Avrupa sentezine borçluyum diyebilirim. Türkiye İç Anadolu’dan Akdenize, Ege’den Karadenize müthiş bir senteze ve yapısal zekaya sahip bir ülke.

Yaptığım yurtdışı seyahatlerinde yakından inceleme imkanı bulduğum Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde, her eser sahibinin imzasını atmak için sarfettiği çaba özellikle ilgimi çekmiştir. Bir duvar ustası bile sanki yaptığı sıvanın yüzyıllara meydan okumasını istemiştir. Benim de daimi arzum yaptığım işlerin teknik yanı kadar ruhunu da yakalamak olmuştur.

Eğitim hayatımdan biraz bahsetmek isterim. Yapı Meslek Lisesin’de başlayan serüvenim Uludağ Üniversitesi İnşaat ve Açık Öğretim İşletme ile noktalandı. 2006 yılında ya nasip diyerek çalışma hayatına atıldım. İnşaat sektöründe uzmanlığımı kazanırken aynı zamanda Mekanik İklimlendirme’nin de aralarında bulunduğu 10 kadar alanının önde gelen mimarlık firmasında saha deneyimi kazandım. Son beş yıldır kendi firmamla bir çok farklı, deneyimli olduğum alanda yüzlerce müşteriye hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyorum.

Sosyal medya ve referanslarım aracılığı ile bize ulaşan talepleri, projelendirmesinden anahtar teslim aşamasına değin, en ince ayrıntısıyla bizzat ilgilenerek ekip arkadaşlarımla birlikte gerçekleştirmekteyim.

İç ve dış tasarım, projelendirme,iç dizayn, iç dekorasyon, tadilat, tamirat, onarım, restorasyon, dekorasyon ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda deneyimli, uzman ve becerilerine güvendiğim ekibimle her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutuyorum. İş asla başkasının işi değildir benim için, kendime yapıyormuş özenle yapmaktan yanayımdır gerçekleştirdiğim her projeyi.

Hangi Hizmet Sektöründe Neler Yaptım;

 • Çelik Konstrüksyon Depolar
 • Özel raf sistemleri
 • Mağaza Tadilatları
 • Fitness ve Crossfit Salonları
 • Youtube İçerik Stüdyosu
 • Çalışma Ofisleri
 • Yaşam Alanları, daire tadilatları

Her yeni işte ayrı heyecan!

Tadilat ve uygulamaları hayata geçirirken tüm enerjimle kendi evimi veya kendi ofisimi yaparcasına her noktasına ayrı özen gösterip emek harcıyorum. Bundan büyük keyif alıyorum. Müşterilerimin, dostlarımın talep ve zevklerini göz önünde bulundurarak yada onların özellikle istediği aradığı her ne ise daha iyisini kendim bizzat tedarik ediyorum. Gerekirse mağaza mağaza dolaşıp aksesuar veya herhangi bir mobilyada olabilir arayıp bulmayı ve onlara sunmaya çalışıyorum.

Mimarlar, teknikerler, mühendisler, restoratörler ve en büyük ilham kaynağım olan ustalarımla yeni tadilat yada yeni bir proje oluşumundan önce bir araya gelerek fikir alış verişi yapmaktan keyif alıyorum. İşimi ve mesleğimi icra ederken zorunda olduğum için değil keyif aldığım için başarıya ulaştığımı düşünüyorum.

Yeniliğe ayak uyduruyorum;

Yeni bir talep geldiğinde hızlı bir biçimde müşterilerin yaşam tarzını göz önünde bulundurarak global olarak dekorasyon araştırmalarına başlıyorum. Şu ana kadar müşterilerime sunmuş olduğum bütün fikirlerim, kabul görmüş, hayata geçmiştir.

Sosyal Medyanın gücünü kullanıyorum;

Her geçen gün daha çok insan tarafından kullanılan sosyal medya tüm dünyada insanların hayatlarının önemli bir parçası haline geldi. Bu sayede dijital ortamda yaptığım işlerimi çok daha rahat kendi kitleme ulaştırıp yeni müşteri potansiyelini de zaman zaman yakaladığım oluyor. Bazı zamanlar ortaya çıkardığımız uygulamaları hedef kitleye sözlü ve yazılı olarak bizzat kendim anlatarak aktarmaktayım.

Değiştirmeden önce yenilemeyi deniyorum;

Mesela bir kapı görüntüsünden dolayı değiştirilmesi talep ediliyorsa önce mevcut var olanın üzerinde çalışarak neler yapabiliriz ona bakıyorum. Olanı değerlendirmeyi seviyorum. Örneğin eski bir demir kapıyı aynı ölçülerde Autocad programı üzerinde desenler oluşturup lazer kesim yaparak giydirmeyi tercih ediyorum.

Soğuktan Doğan Sıcaklık…

Endüstriyel Dekorasyon: Benim işim!

Endüstriyel Dekorasyonda bir yapı tasarlarken her ne kadar görüntü salt ve modern olsa da bu stilde bir çok farklı amaçlarda kullanabileceğiniz farklı objelere rastlayabilirsiniz. Böylelikle endüstriyel bir üslup yakalayacağınız zaman bunları kullanarak yeni yaşam alanınız yada ticari mekanınız için farklılık oluşturabilirsiniz.

Uygulama esnasında zıtlıklarla yakalayacağınız enfes uyumu, gücü ve zamanın eşyalara kazandırdığı aşınmışlığı çekinmeden ortaya koymanız gerekliliğini unutmamalısınız. Yani olmaması gereken bir şeyi yerine yakıştırabilirim diyorsanız. Ortaya çıkacak modern ve kişilikli mekanlar için risk almaya değer diye düşünüyorum.

Endüstriyel stilin soğukluğuna eklenen obje ve imalatlar, beklenenin aksine sıcak ve havalı bir alan ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca herhangi bir ortam dekore edilirken bir ortamda farklılık isteniyorsa en çok kullanmayı sevdiğim materyaller; demir, çelik, metal eşyalar, eskitme görünümlü veya gerçekten eskimiş metal bir obje kullanıp yeniliğe harmanlayarak ortaya yeni ve kadimin harmanlandığı mekanlar çıkarmaya bayılıyorum. Tasarımlarımı yaparken mekanın rahat ve sıcak olmasını en önemlisi de kendine has enerjisi olmasını hedefliyorum.

Her iş hacmine aynı önem;

İstanbul Yeni Havalimanında 1,5 yıl boyunca 16 farklı teknik binada çelik konstrüksiyon üzerine tasarımlar ve imalatlar yaptık. Sorunsuz olarak teslim ettik. Buradaki işimize verdiğimiz önem nasıl ise herhangi bir semtteki bir daire içerisinde küçük bir duvarı yaparkende verdiğimiz önem ve titizlik aynıdır.

Evlerde Duvar Tasarımına Artan Talepleri;

Bir evin ya da yaşam alanının karakterini ortaya koyan en pratik uygulamalar duvarlar üzerinden yapılır. Ancak kullanacağınız detayların avantajları olduğu gibi olumsuz özellikleri de söz konusudur.

Duvarlarınızı tasarlarken odalarınızın yapısını, mobilyaları, aksesuarları ve tarzı dikkate alırsınız. Çünkü duvarların göze hoş gelmediği, akıcı bir havada olmadığı yaşam alanları istenen etkiyi ortaya çıkarmaz. Bu yüzden kusursuz bir dekorasyon için doğru duvar tasarımı çok önemlidir. Burada müşterilerim son dönemlerde taş kaplamalara eğilim göstermektedir. Bu oldukça yerinde bir karar çünkü taş görüntüsünün verdiği rahatlık ve dinlendirici özelliği, bir duvar kağıdı ile yakalamak çok zor.

İklimlendirme Cihazları Binanızın En Önemli Organlarıdır.

 “Kendi işimde ilk adımlarım”,

Günümüzde Plazalar,avmler, iş merkezleri başta olmak üzere bir çok yüksek katlı yada yüksek sayıda mahal içeren yapılarda merkezi iklimlendirme ve havalandırma(VRF/VRV) sistemleri kullanılmaktadır.
Çok yüksek maliyetler ile kurulan bu sistemler binalarda ısıtma soğutma ve taze hava emiş-üfleme gibi hususlarda büyük önem arz etmektedir. Cihazların her ne kadar dış ortama uygun olarak üretimi sağlanmış olsada örneğin çok sık gözden kaçan bir nokta şu ki, dış hava sıcaklığının 7°C’nin altına düşmesiyle birlikte buzlanma oluşmakta ve bu olumsuz durum arttıkça ısı transferi güçleştiğinden verim ve ısıtma performansı düşmektedir.

Bunun önüne geçebilmek adına cihazların düzenli bakımı yapılması dışında tüm cihazların VRF Dış Ünite Koruma sistemi ile izole edilmesi , konfor artışına ve enerji maliyetlerinin büyük ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Bu düşünce ile “VRF dış ünite koruma sistemi” adı altında tasarımı ve uygulaması tamamen kendime ait bir proje geliştirmiş bulunmaktayım. Bu uygulama ile hem cihazların binaların dış görünümünde ortaya çıkardığı olumsuz ve karışık görüntünün önüne geçmeyi , hemde cihazların enerji maliyetlerini düşürerek daha performanslı çalışmasını sağlamayı hedefliyorum. Böyle bir projeye imza atarak Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında bu projemi hayata geçirmeye başlamış bulunmaktayım.

Geliştirmiş olduğum projenin avantajları;

 • Cihazların korunması sayesinde yüksek verimlilik
 • Uzun ömürlülüğün sağlanması
 • Enerji tasarrufunun sağlanması
 • Performans düşmesinin engellenmesi
 • Yedek parçaların donmasını engellemek
 • Servis maliyetlerinin minimum seviyeye indirilmesi
 • Görsel görünüm kazandırması

Projelerde karşılaştığınız sorunlar başarınızı olumsuz olarak etkiliyor mu ?

Kuruluşumuzun ilk gününden beri pek çok uygulamada çeşitli problemlerle karşılaştık ve bunların tamamını başarıyla çözümledik. Özellikle Anahtar teslimi projelerdeki farklı ve geniş tecrübemiz aracılığı ile işçilik, dekorasyon, dizayn, projelendirme,imalat, montaj, tadilat aşamasından bakım onarım dahil olmak üzere büyük veya küçük her iş hacmine aynı ilgi ile özen gösterilmekteyiz.

Bu büyük özen ve anlayış içerisinde geçen süreçteki sorumluluğumuz yaptığımız işlerde bize yüksek düzeyde başarı sağlamaktadır.

Metin Akpınar Proje ve Uygulama

Adres: Merkez Mahallesi Bağlar Caddesi Mega 103 B Blok No:108 Kağıthane/İstanbul

Telefon: 05373844315 

E-mail: metinakpinarproje@yahoo.com

Instagram: metinakpinarproje

facebook: metinakpinarproje

Göktürk Dergisi

Son Güncelleme: 01.07.2020 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arif 2020-06-29 02:13:19

klasik şeylerin çok dışında tasarımlar. zaten bu işleri zevk sahibi mimarlar ve genç arkadaşlara teslim etmek gerek bravo girişimci kardeşimizi tebrik ediyorum.