Soru : Koçluk Nedir ?

Cevap : Koçluk, en basit anlatımla hayallerinizi planlara, planlarınızı da gerçeğe dönüştürmektir.

Koç, danışanın kendi içindeki potansiyeli keşfetmesini sağlayan danışanın kendi içindeki doğruyu bulmasına yardımcı olan kişidir. Tek başınıza bulamadığınız yolu birlikte ve zevkli bir şekilde bulmanızı sağlar.

Soru : Koçluk Ne Değildir

Cevap : Koçluk, öğretmenlik, danışmanlık, veya mentörlük değildir. Yönlendirme yapılmaz ve tavsiye verilmez. Koçlar asla psikolog değildir, terapi yapmazlar. Her zaman sağlıklı bireyler ile ilgilenirler .


Soru : Koçluk Türleri

Öğrenci(Koçluğu(

Cevap : Koçluk pek çok alanda kullanılabilir. Ülkemizde daha ziyade “yaşam koçluğu”- “eğitim koçluğu”“öğrenci koçluğu”- “kurumsal koçluk”-“yönetici koçluğu”-“kariyer koçluğu” “ilişki koçluğu”-“spor koçluğu” takım koçluğu”-vb. alanlarda koçluk uygulamaları vardır.

Soru : Koçluğun yararları nelerdir?

Cevap :Koçluk, hayatınızdaki değişimleri yönetmenizde size yardımcı olur.

Hedefinize giden yolda adımlar atmanızı sağlar,

Kendi yaşam dengenizi kurarak,Kendi potansiyelinizi fark etmenizi sağlar.

Özellikle kendiniz ile ilgili yeni kararlar aldığınız ve değişim yolculuğuna çıktığınız dönemlerde yanınızda güvenebileceğiniz sizi tam anlamıyla tanıyan ve anlayan, size ayna tutan bir yol arkadaşına sahip olursunuz.

Soru : Koçluk “problemli” insanlar için midir.

Cevap : İyi bir koçun bilmesi gereken en önemli kural danışan kapıdan içeri girdiği anda onun mükemmel olarak kabul etmesidir. Kişi mükemmeldir ancak bunun farkında değildir. İyi koç bireyin güçlü yanlarına odaklanır ve onun hayatında istediklerini başarmasına yardım etmeyi amaçlar. İyi bir

koç danışanını "düzeltmek" için değil, onun daha verimli ve içi dolu bir hayat yaşamasına yardım etmek için vardır.

Soru : Koçlar fikir veren ve kişi motive eden iyi arkadaşlar mıdır.

Cevap : Koç arkadaşça yaklaşabilir ancak o danışanın arkadaşı değildir. Danışanının amaçlarına ulaşmasına ve başarılı olmasına yardım etmek için çalışır. Koç kişiyi kendinden sorumlu kılar,büyümesi için güçlü yönlerini farkettirir ve mücadele edebilmesi için danışanın motivasyonunu korur .

Ayrıca, arkadaşlığın aksine koçluk ilişkisi tek taraflıdır - sadece danışana ve amaçlarına odaklanır;,kesinlikle koçun hayatına odaklı değildir.

Soru : Koçlar müşterilerine ne yapmaları gerektiğini söylerler ve onlara tavsiyeler verirler.

Cevap : Koçluk yapmayı bilmeyen veya deneyimsiz koçlar danışanlarına ne yapmaları gerektiğini söyleyebilir veya sürekli tavsiye verebilirler. İyi koçlar ise böyle bir şey yapmazlar. Çoğu danışan,onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen başka birine –(bir ebeveyne, kardeşe, arkadaşa veya iş arkadaşına)- ihtiyacı olmadığını fark eder. Bunun yerine koçlar, danışanın kendilerini keşfetmelerine ve kendileri için seçim yapmalarına yardım eder.. yani koçlar sürekli tavsiye vermekte değil, bundan daha değerli bir beceri olan davranış değiştirme sürecinde uzmandırlar.

Soru : Neden yaşam koçuna ihtiyaç duyulur?

Cevap :Kişiler bir yasam koçuna ihtiyaç duyarlar, çünkü insan doğası, kendini ileri taşımaya programlıdır.
 

Soru :Kimler Yasam Koçuna Gider ?

Cevap :

Ne istediğini bilmek isteyenler,
Hedefini bulmak isteyenler,
Hedefi olup, basarîli bir sonuç almak isteyenler,
Basarîsini daha ileri taşımak isteyenler,
Bir sorunu çözmek isteyenler,
Karar vermek isteyenler,
İçindeki potansiyeli ortaya çıkarmak isteyenler.

Olmak istediğiniz yerde değilseniz, Tatminsiz ve stres dolu iseniz,önemli değişiklikler yapmak istiyorsanız,kendi kendinize mücadele etmekten yorgun düştüyseniz , mutlaka bir koça ihtiyacınız var demektir.
 

Soru : Nedir bu Koçluk Oyunları?

Koçluk oyunları ile gençlerimizin, çocuklarımızın dunyasında iletişim,paylaşım,kendini tanıma,keşfetme bilincini keyifli hale getiriyoruz.

Koçluk yöntem ve teknikleri ile hazırlanmış bu oyun kutuları; çocuklarımızın ve gençlerimizin sorgulama,araştırma,akılcı,yaratıcı potansiyelini harekete geçiren, çözüm odaklı, kendini en iyi şekilde ifade edebilen bireyler olmalarına katkı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Her kutu belli bir yaş aralığına ve belli bir amaca yöneliktir.

Soru:Koçluk oyunları gençlerimize ve çocuklarımıza ne kazandırır?

- Vizyoner birey olabilmeyi, hedef odaklı düşünebilmeyi; amaç ve hedef odağında harekete geçebilme öz yeterliliğini kazandırır.

- Çocuğun kendi beyin sisteminin nasıl çalıştığını fark edebilmesini, kendi sisteminin lideri olabilmesini sağlar.

- Evrensel değerlerle düşünebilme, içimizdeki bilgeyi etkinleştirme yetisi kazandırır.

- Başkalarından bir şey beklemek yerine, yapabilme gücünü eline almasını sağlar.

- Aile içinde biz bilinci, paylaşım ve dayanışmayı arttırır.

- Duyguları anlama ve empati yeteneğini geliştirir.

- Çözüm odaklı düşünme yeteneği kazandırır.

Soru : Koçluk Oyunları Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?

Koçluk oyunları 5 ile 13 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur.

Soru : Koç Ebeveyn Atölyesi Nedir?

Ebeveyn olmak hem çok hoş hem de zorlayıcı bir durum. Çocuklarla çok güçlü iletişim kurmak ve nitelikli zaman geçirmek isteyen birçok anne-baba var. Her çocuk farklı olduğu için yolculuk da kendine özgüdür. Her birinin öğrenme stilleri farklı, aklını kullanma biçimleri farklı, davranışları farklıdır.

Biz diyoruz ki anne baba olmak ile ilgili şikayet etmekten başka yapılabilecekler de var.

KOÇ EBEVEYN ATÖLYESİ, anne babaların çocuklarını gerçek anlamda tanımalarını, çocuklarının gelişmesine daha rahat katkıda bulunmalarını, anne baba süreçlerini daha eğlenceli hale getirmelerini ve çocuklarının iç dünyalarını keşfetmelerini sağlıyor.

Soru : Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Var Mı?

Hepimizin mutlaka belli dönemlerde kendi içimizdeki cevheri göremediğimiz ya da görüp de dokunamadığımız anlar var. İşte o anlar tam da bir koçun eline ihtiyacımız olan anlardır.

Profesyonel bir koç,o cevheri göstermekle kalmayıp ışığında parlamanızı da sağlayacaktır.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner23

banner24