LGS sınavı saat kaçta bitecek, ikinci oturum ne zaman sona erecek?

LGS sınavı saat kaçta bitecek, ikinci oturum ne zaman sona erecek?

20 Haziran 2020 Cumartesi 12:16
871 Okunma
LGS sınavı saat kaçta bitecek, ikinci oturum ne zaman sona erecek?
banner14
banner18

LGS sınavı saat kaçta bitecek, ikinci oturum ne zaman sona erecek? 2020 LGS soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? İşte LGS sınav sonuçları tarihi!

Liseye Geçiş Sistemi kapsamında uygulanacak olan merkezi sınav için büyük geldi. Yurt genelinde yüz binlerce öğrenci, iyi bir lise hayali ile sözel ve sayısal oturumlarına katılım gösteriyor. Bu noktada, özellikle veliler tarafından 'LGS sınavı ne zaman, saat kaçta bitecek ve toplamda kaç dakika?' sorusuna yanıt aranıyor. Zira, LGS sınavının ne zaman, saat kaçta biteceği önemli bir konu durumunda. Öte yandan, LGS soruları ve cevapları da sınav ile beraber en çok merak edilen başlıklardan birisi olarak dikkat çekiyor. Peki, LGS sınavı ne zaman, saat kaçta bitecek? LGS soruları ve cevapları yayınlandı mı? İşte, bazı bilgiler...

Ülke genelinde yüz binlerce öğrencinin katılımı ile Liseye Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav bugün uygulanıyor. Öğrenciler, hayallerindeki lise hayalini gerçeğe döndürmek için kendilerine yöneltilen sözel ve sayısal sorulara cevap veriyor. Veliler de, çocukları için sınav alanlarının dışında dua ediyor. Bu noktada, 2020 LGS sınav süresi en çok merak edilen konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Zira, velilerin bir kısmı LGS sınavının ne zaman, saat kaçta biteceği hakkında fikir sahibi değil.

2020 LGS NE ZAMAN, SAAT KAÇTA BİTECEK?

LGS, 20 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Merkezi Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum 11.30'da başlayacaktır.

Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.

LGS SORULARI VE CEVAPLARI YAYINLANDI MI?

Merkezi sınav ile beraber en çok araştırılan bir diğer konu ise LGS soruları ve cevapları olarak dikkat çekiyor. Zira, LGS soru ve cevapları ile aday öğrenciler, sınavdan kaç puan alabileceğine yönelik tahminde bulunabilecek. LGS sınav soruları ve cevapları da geçen sene olduğu gibi bu sene de sabah.com.tr'de olacak.

LGS SORULARI VE CEVAPLARI SABAH.COM.TR'DE OLACAK!

LGS ikinci oturumu saat 12:50'de bitecek. Sınavın bitiminin ardından LGS soruları ve cevapları geçen sene olduğu gibi bu sene de sabah.com.tr'de olacak. Ders ders soruların cevaplarını özellikle hem sabah.com.tr ana sayfasından hem de sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil ve Matematik ile Fen Bilimleri konularından gelen toplam 90 sorunun cevabı sınav biter bitmez sabah.com.tr'de olacak.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkezî Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ‐2020 Sayfa | 13

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 69'uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

DHA

Son Güncelleme: 20.06.2020 12:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3

banner23

banner24