Tüp Bebek Tedavisi İle 45 Yaşında Anne Olmak Mümkün

Tüp bebek tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler.

Tüp Bebek Tedavisi İle 45 Yaşında Anne Olmak Mümkün

Tüp bebek tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler.

22 Ekim 2020 Perşembe 16:37
238 Okunma
Tüp Bebek Tedavisi İle 45 Yaşında Anne Olmak Mümkün

Tüp bebek tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler ile kadınların ilerlemiş yaşına rağmen anne olma şansının arttığını söyleyen İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar, “Şu an evli olmayan ya da kariyer yapan bir kadın bugünkü teknoloji ile genç yaşta yumurtalarını dondurarak 45 yaşında da anne olabilir.” dedi.

Sağlık alanında her geçen gün gelişen teknoloji bir çok hastalığın tedavisine umut olmaya devam ediyor. Teknolojinin elinin dediği önemli alanlar-dan biri de tüp bebek tedavisi özellikle yumurta ve embriyo dondurma konusunda ciddi yol kat etmiş durumda. İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Mer-kezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar ile tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeleri konuştuk.,

Tüp bebek tedavisinde yaşanan son gelişmeler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde teknolojinin oldukça geliştiğini söyleyebiliriz. Özellikle embriyo ve yumurta dondurma konusunda önemli gelişmeler yaşanmakta. Artık embriyoları birer birer dondurabiliyor ve çözdüğümüzde neredeyse yüzde 99’u sağlam çıkıyor. Rahmi iyi olmayan, hormonları cevap vermeyen, tedavi sırasında sıkıntısı olan hastalarda, istediğimiz anda hiç çekin-meden embriyoyu dondurup, şansının en iyi olacağı zamanda çözebilme imkanımız bulunuyor. Bunun dışında laboratuvarda kullandığımız medium sıvılarının gelişmesi ile embriyoları daha rahat 5. güne götürebiliyoruz. 5. güne gelmiş embriyoların da 3. güne göre rahme tutunma şansı daha fazla oluyor. Bu da bizim gebelik oranlarımızda ciddi bir artış sağlıyor. Bu arada genetik teknolojisi de önemli bir yol katetti. Zamanında bilmediğimiz birçok hastalığın artık genetik kodunun olduğunu, mutasyona bağlı olduğunu biliyoruz. Hastalar daha önce sağlık sorunları olan bir bebek dünyaya getirdilerse, tekrarlayan düşükler olduysa ya da aileden gelen hastalıklar varsa bunların hangi genden kaynaklandığını tespit edip, sağlıklı olan embriyoyu seçip, rahmin içerisine koyarak daha sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesini de sağlayabiliyoruz. Gebelik sırasında yapılan testlerde de önemli gelişmeler var. Önceden sadece amniyosentez ile bebeğin sağlıklı olup, olmadığını anlarken bugün anne kanından bebeğin tüm genlerini araştırarak gebeliğin üçüncü, dördüncü ayı gelmeden sağlıklı olup, olmadığını anlayabiliyoruz. Tüp bebek tedavisinde en büyük gelişmeler embriyo dondurma ve 5. güne gidiş teknolojisi. Bunun dışında ‘Tüp Bebekte Yeni Uygulamalar’ diye an-latılan PRP, kök hücre tedavileri gibi birçok konu aslında tartışmalıdır. Bu tedavilerin çoğu deneysel tedaviler ki biz bunları doğru bulmuyoruz. Çare arayan insanların kafasını karıştıran yöntemler bunlar.

Kimler tüp bebek tedavisi görerek çocuk sahibi olabilir?

1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamasına infertilite denir. Aşılama, yumurta takibi gibi diğer yöntemlerle gebe kalamayan tüm çiftler tüp bebek tedavisi görerek gebe kalabilirler. Yaşı çok ilerlemediği sürece her kadın çocuk sahibi olabilir. Bu arada yaş çok önemli. 35 yaşında bir kadın ile 45 yaşında bir kadın arasında fark var tabii…

Ne kadar ileri bir yaştan bahsediyoruz?

Teorik olarak yaşı ilerlemiş olan kadının da çocuk sahibi olabilme ihtimali var. Ancak yaş ilerledikçe hem yumurtanın gebelik getirebilme özelliği hem de yumurta sayıs azalıyor. İleri yaşta tüp bebek tedavisine başlanıldığında deneme sayısı fazlalaşıyor. Mesela şu anda 45 yaşında gebe olan bir hastanın 48 denemesi var. Ancak bu işin amacı genç yaşlarda, az denemeler ile çocuk sahibi olmaksa kadınların mümkün olduğu kadar erken yaşlarda, 40’lı yaşlara gelmeden tedaviye başlamalarını öneririm. Evli olmayan kariyer yapan bir kadın bugünkü teknoloji ile yumurtalarını dondurarak ileri ki yaşlarda anne olabilir. Tabii burada yumurtaları genç yaşta dondurmak önemli. Örneğin 30-35 yaşında yumurtalarını donduran bir kadının ileri ki yaşlara geldiğinde de anne olması mümkün. Tüp bebek tedavisinin yaptığı önemli hizmetlerden birisi de doğurganlığın korunması.

Tedavi başladıktan ne kadar süre sonra sonuç alınabiliyor?

Önemli 2 kriterimiz var. Birincisi kadının yaşı ikincisi kişiden kaç yumurta alındığıdır. Eğer kadının yaşı genç ve yumurtası çoksa gebe kalma şansı yüzde 80’leri buluyor. Hatta gebe kalmayan olursa niye diye sorguluyoruz. 40’lı yaşlarda ise bu oran yüzde 30- 35’lere kadar düşebiliyor. 43 yaş ve üzeri ise bu şans yüzde 15’lerde. Tabii bu yüzde 15’lik şansı ilk denemede yakalayanlar da var. Adet dönemi ile başlanan yumurta büyütme ve toplama süreci 13-14 gün sürüyor. Eğer her şey yolunda ise genelde yumurta toplandıktan 3-5 gün sonrası embriyoyu yerleştiriyoruz. Bugün için tedavi ettiğimiz hastaların çoğunda embriyoları dondurup sonrasında transfer yapıyoruz. Bu da gebelik şansını artıyor. Dondurulmuş embriyo transfer tedavisi daha doğala yakın oluyor. Bugün şansı artırmak için kullanılan bir teknoloji. Kliniğimizde yaptığımız tedavilerin yüzde 85’i embriyoları dondurarak transfer etme şeklinde. Yüzde 15’lik bir kısımda taze embriyo transferi şeklinde.

İstanbul Tüp Bebek Merkezi’nde kaç yıllık dondurulmuş embriyolar bulunuyor?

Merkezimizde 13 yıl boyunca saklanan donmuş embriyo ile hamile kalarak 50 yaşında tekrar anne olan bir hastamız var. 37 yaşında tüp bebek tedavisi sonrası ilk bebeğini kucağına aldı. 13 yıl sonra dondurulmuş embriyolarıyla ilk denemede gebe kaldı. Çünkü embriyolar 37 yaşında iken dondurulmuştu. Eğer 50 yaşında yumurta toplasaydık gebe kalma şansı yok gibidir.

Tedavi başladıktan sonra anne adayları nelere dikkat etmeliler?

Normal hayatlarına devam edebilirler. Sadece tedavi sırasında, yumurta büyüme döneminde anne adayının çok fazla hareketli işlerden kaçınmasını, ağır spor yapmamasını istiyoruz. Ancak günlük işlerine devam edebilirler.

Embriyonun donmuş olarak kalma süresi nedir?

Türkiye’de ilk etapta kanunen tanınan süre 5 yıl. Ancak sonrası için mazeret bildirerek sağlık müdürlüklerinden süre uzatılabilir.

Yurt dışından da merkezinize tedavi için gelen çok fazla hastanız var. Sağlık turizmi bu anlamda önemli bir yer tutuyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bence sağlık turizmi Türkiye için çok önemli. Bizim Orta Doğu’dan, Kuzey Afrika ülkelerinden hatta Avrupa ülkelerinden gelen hastalarımız var. Tüp bebek konusunda hem tedavi hem de maddi açıdan çok daha iyi konumdayız. Türkiye çok tercih edilen bir ülke ve bizim de hasta sayımız gün geçtikçe artıyor.

Adres: Gümüşsuyu İnönü Cad. Dersan Han No:46/1 Taksim/İstanbul

Mail: info@istanbultupbebek.com.tr

Telefon: 0212 292 49 19

Instagram: istanbultupbebekmerkezi

Göktürk Dergisi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.