Nimet Erenler Gülkökü'nden "Gayanna"

Araştırmacı Yazar-Sosyolog Nimet Erenler Gülkökü’nün Heyecanla Beklenen Beşinci Kitabı “GAYANNA” Okuyucusuyla Buluşuyor.. Kadın Bilincini Ele Alan B Kitap Aynı Zamanda, Bir Sosyal Sorumluluk Projesine Dönüştürülmesi Amaçlanıyor.

13 Eylül 2019 Cuma 17:11
2247 Okunma
Nimet Erenler Gülkökü'nden "Gayanna"

NİMET ERENLER GÜLKÖKÜ HAKKINDA

"Yazmak benim için hayatı anlama çabasıdır" diyen Nimet Erenler Gülkökü, 1965 Nazimiye doğumludur. Evli ve iki çocuk annesidir. Şaman gelenekleriyle yaşayan babaannesi onun ilk eğitmenidir. Dünyaya geliş nedenini ve yaşamı hep sorgulayan Araştırmacı Yazar Nimet Erenler Gülkökü, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Yazar, hayata bakış açısını bir cümleyle şöyle ifade
etmektedir; “Yaşam aynı zamanda bir okuldur ve bu okulun diploması, yalnızca bırakılan izlerden ibarettir!” 2002 yılında "Bir Zen Ustası"yla karşılaşması ve Uzak Doğu mistik felsefesiyle buluşması bu yolculuğunda önemli yer tutar. Kendini bilme yolculuğunda öğrendiklerini aktarmak, öğretirken de öğrenmek suretiyle on iki yıldan beri Zen Eğitmeni olarak bilginin paylaşımına aracılık etmektedir. Ayrıca birikimini, kaleme aldığı makalelerinde ve kitaplarında aktarmaya devam etmektedir. İlgili olduğu alanlar; sosyoloji, felsefe, arkaik dönem tarihi, edebiyat, psikoloji, medeniyetler, sembolizm, teoloji ve mistisizimdir. Nimet Erenler Gülkökü'nün Türkçe makaleleri Kasım 2012- Eylül 2014 arasında İndigo Dergisi’nde yayınlanmıştır. 2015'in başından beri haber2e 'de ve Milliyetblog’da yayınlanmıştır. İngilizce makaleleri ise The Wise dergisinde yayınlanmıştır. Yazar halen Pozitif Degisinde yazmaktadır. Yazar aynı zamanda AAHEA Kurumu tescilli Kişilik Psikolojisi eğitimi almış ve İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimini de tamamlamak üzeredir.İlk kitabı "Kur'an-ı Kerim'in Apocrypha'sı" 2010 yılında; İkinci kitabı "İnsanlığın Apocrypha'sı" 2012 yılında; Üçüncü kitabı olan "Bilinçteki Sıçramalar" adlı eseri de 2014 yılında yayınlanmıştır. Aynı zamanda bu üç eser İngilizce olarak Amazon.com’da yurtdışındaki okuyuculara da ulaşmaktadır. Dördüncü kitabı şu anda okuduğunuz Küllerinden Doğmak’tır. Beşinci kitabı olan “Gayanna” eseri üzerinde çalışmaları sürmektedir. Yazar eserlerinde; önce toplumu ardından bireyi ve oradan da toplumun bel kemiği olan kadın ve kadın bilincini ele almaya yönelmiştir. Yazara göre “kadın ilk ğretmendir.” “O nedenle kadının birçok alanda kendisini iyi tanıması; duyguları ve bilinçli düşünceleri ile aklını işletmesi; karşılaştığı sorunları sahip olduğu potansiyel gücüyle nasıl dönüştürebileceğinin farkındalığını oluşturması gerekmektedir. Bu konuda oldukça ısrarlıdır. Ona göre toplumun iyileşebilmesi için, kadın evrensel bir bilince taşınmalıdır.
Yazar, televizyon ve radyo programlarına da konuk olarak katılmaktadır.

GAYANNA hakkında;

Her kadının içinde bir erkek her erkeğin içinde bir kadın gizlidir. Bir kadının içindeki adam; onun akıl, cesaret ve savaşçı yönüdür. Bir adamın içindeki kadın; onun sezgisel, duygusal, sevecen ve merhametli yanıdır. Bir kadın ve bir adam bedensel, ruhsal ve sosyal yönden buluştuklarında tam iyilik haline ulaşmış olurlar. Kadının duyguları onun koruyucu, kollayıcı, geliştiren, sevgisini yansıttığı ve yaşattığı en güçlü yönüdür. Eğer kadın, duygularını sağlıklı yaşayamazsa ve yorumlayamazsa yakıp yıkan, kendisine ve çevresine zarar veren biri olabilmektedir. Bu nedenle kadının potansiyel gücü olan duygularını yönetmesi, bilinçli olmasıyla çok ilişkilidir. Toplumun iyileşmesi ve gelişmesi için kadın desteklenmelidir. Ve bu desteği vermeye şahsım ve yanımda olan diğer kadın ve adamlarla birlikte hazırız. Bu anlamda benim için Gayanna; Dünya kadın bilincine atfedilen bir isim, tüm kadınların ve adamların ruhudur. Gerçek mutluluk, maddi varlığınızla değerler ölçeklerinizi buluşturmaktır. Yaşamda yüklendiğimiz ve doğru bildiğimiz yanlışlar içindeyiz. Bilmeden bu yanlışları yaşıyoruz ve yaşatıyoruz. Kadın ve erkek arasındaki kavgaların sebepleri de yine bu yanlışlardan kaynaklanmaktadır. Kitap içerik olarak kadın bilincini ele alıyor. Kadının iç dünyasını sorgulatırken erkekle beraber nasıl bir bütünlük oluşturabileceklerinin izlerini sürüyor. Kadın ve erkek ancak birlikte evrilebilirler. “Her kadının içinde bir erkek her erkeğin içinde bir kadın gizlidir.” Bunun için birbirlerini anlamaya ve anlaşmaya ihtiyaçları var. Bu kitapta ayrışma değil, birlik bilincine ulaşmak ve gelecek nesle maddî ve manevî daha sağlıklı bir gelecek emanet etmenin sorumluluğu var. Kitabın içeriğinde kadın ve erkek arasında yaşanan ve yakın bir süreci içine alan çatışmaların neler olduğu ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı bilimsel ve bilgisel yöntemler ışığında ele alınıyor.

Nimet Erenler Gülkökü 

https://www.youtube.com/watch?v=K_omxoG_NAo

https://www.youtube.com/watch?v=scLas0D6-l4

Göktürk Dergisi

Son Güncelleme: 13.09.2019 17:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner27

banner24